O Obozie

Informacje ogólne

Dwa tygodnie w Białym Dunajcu spędzamy na chodzeniu po górach, modlitwie i integracji. Na szlaku spotkać nas można w ciągu tygodnia, kiedy po wczesnej pobudce wyruszamy na tatrzańskie szczyty przed tłumami turystów. Wieczorami uczestniczymy w Eucharystii. Najczęściej wspólnie spotykamy się w miejscowym kościele, ale czasem zostajemy w naszych chatkach na Mszy duszpasterskiej. Po tym najważniejszym w ciągu dnia momencie mamy czas na integrację. Tańczymy na imprezach, wychodzimy na pizzę albo gramy w planszówki. 

W weekendy mamy czas żeby odpocząć od Tatr, ale nie oznacza to nudy. Uczestniczymy wtedy w wydarzeniach ogólnoobozowych, o których przeczytasz poniżej. 

Kadra Obozu 2024

Julia Dudek

Julia Dudek

Szefowa Obozu
Dlaczego Biały Dunajec?
Do wyjazdu na Biały zachęciły mnie przede wszystkim góry. Niekoniecznie chciałam poznawać dużo nowych osób, jednak otwartość z jaką spotkałam się w chacie zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Czułam się doceniana za drobne rzeczy, na które wcześniej nie zwracałam uwagi. To tutaj uwierzyłam w siebie, a dzięki wsparciu osób poznanych na Białym i w duszpasterstwie mogę teraz organizować obóz dla młodszych kolegów i koleżanek. Mam nadzieję, że dla nich obóz również będzie niezwykłym przeżyciem.
Patrycja Thomalla

Patrycja Thomalla

Rzeczniczka Obozu
Obóz to dla mnie przede wszystkim czas jedności z drugim człowiekiem, Bogiem i samym sobą. Radość i wdzięczność okazazywana sobie nawzajem w drobnych, prostych gestach. Przestrzeń do wartościowych rozmów z ciekawymi ludźmi. Tatrzańskie szlaki, które swoim pięknem zachwycają na każdym kroku. Górskie śniadania, kiedy jeden drugiemu smaruje kanapkę kremusiem, czy dżemusiem. Pomoc i wsparcie na szlaku, kiedy ktoś nie daje już rady. Codzienna Eucharystia, która jest momentem na przeżywanie wiary, w końcu bliskość Boga i gór na wyciągnięcie ręki. Furtokowe wieczory, z gitarą i śpiewnikiem w ręku, gdzie muzyka nie przestaje wybrzmiewać. Biały Dunajec to miejsce, gdzie możesz czerpać inspirację zarówno z natury, jak i z duchowości oraz nawiązać nowe, głębokie relacje, które pozostaną z Tobą na lata.
Rafał Rettig

Rafał Rettig

Kwatermistrz Obozu
Nie ma lepszego miejsca i czasu na rozmowę z Bogiem i drugim człowiekiem jak wrzesień w Tatrach. Szansa na poznanie wartościowych ludzi, zebranie cennych doświadczeń i wymarzony start na studiach brzmi jak idealna recepta. Każdy znajdzie tam coś dla siebie; od pięknych widoków na szlakach, przez chatkowe rekreacje, aż po wspólne biesiadowanie pomiędzy duszpasterstwami. Masz jakieś pytania? Chcesz rozwiać wątpliwości? Napisz do nas bezpośrednio lub na obozowego maila Do zobaczenia na Białym!
Maciej Karczewski

Maciej Karczewski

Główny Turystyczny
Dlaczego ten obóz?
O obozie dowiedziałem się od brata. Z racji, że kocham góry zdecydowałem się pojechać pomimo tego, że nie znałem nikogo i nie wiedziałem prawie nic o obozie. Wyjazd był strzałem w dziesiątkę. Obóz pozwolił mi spotkać cudownych ludzi, pochodzić po górach i przeżyć niezapomniane chwilę. Te dwa tygodnie pozwoliły mi się zaaklimatyzować w środowisku duszpasterstw akademickich w którym jestem do dziś.
Kinga Rusińska

Kinga Rusińska

Główna Kulturalna
Zastanawiasz się czy ten obóz jest dla Ciebie? Cenisz sobie wartości: Bóg, Góry, Ludzie? Nasz obóz to dwa tygodnie we wspaniałym towarzystwie studentów, gdzie aktywnie spędzamy czas. Wyjścia w Tatry o świcie, zdobywanie szczytów, codzienna Msza Święta, wspólne życie w chacie, to szansa na lepsze poznawanie samego siebie i innych. To tutaj nauczyłam się, co oznacza przyjaźń i jak ważna jest w niej obecność Boga. Nie musisz sie obawiać, że nikogo nie znasz, bo nasza otwartość i miła atmosfera sprawi, że poczujesz się jak w domu. Czekamy na Ciebie w Białym!

Czego spodziewać się na Obozie?

Pielgrzymka

W pierwszym tygodniu Obozu wszystkie duszpasterstwa wyruszają na Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Z Białego Dunajca mamy tam niecałe 15 kilometrów, a wspólna droga to idealna recepta na modlitwę, integrację i dobre rozpoczęcie białodunajeckiej przygody. Po dotarciu na miejsce uczestniczymy w ogólnoobozowej Mszy Świętej, a następnie udajemy się na Rusinową Polanę, aby zrobić sobie tam wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Imprezy

Jesteśmy Obozem studenckim, więc nie zapominamy o tym jak bardzo lubimy wspólną zabawę. W środku wyjazdu spotykamy się na imprezie ogólnoobozowej. Do tego w każdej chatce odbywają się mniejsze imprezy w trakcie tygodnia, na których również można się wytańczyć.

Konferencje

W trakcie Obozu mamy możliwość słuchania kazań naszych Duszpasterzy, ale oprócz tego, jeden dzień poświęcamy na ich konferencje. Dotyczą one najróżniejszych kwestii - od spraw duchowych, przez relacyjne do tematów poruszających rozwój osobisty. W trakcie czterech spotkań każdy znajdzie coś dla siebie.

Bieg otrzęsinowy

Każdego uczestnika Obozu czeka swego rodzaju chrzest, czyli bieg otrzęsinowy. Przebieramy się wtedy w stroje zgodne z tematem naszej chatki i chodzimy od duszpasterstwa do duszpasterstwa wykonując przygotowane przez kulturalnych zadania. Bez obaw, to nic strasznego. Ten bieg to dużo śmiechu i okazja do poznania innych studentów.

Dzień otwartych chat

Zapisując się na Obóz dokonujemy wyboru duszpasterstwa, które w trakcie wyjazdu możemy poznać od podszewki. Jest jednak jeden dzień, w którym mamy możliwość odwiedzenia pozostałych chatek. W trakcie Dnia Otwartych Chat możemy uczestniczyć w wielu warsztatach i zabawach wymyślonych przez inne duszpasterstwa.

Turniej sportowy

Wyczekiwany przez wszystkich sportowców element rywalizacji na Obozie to turniej siatkarski. Każde duszpasterstwo wystawia swoją drużynę, która rywalizuje z pozostałymi o białodunajecki puchar przy głośnym dopingu kibiców.

Dojazd

Jest kilka możliwości dostania się do Białego Dunajca:
  • Niewątpliwie najwygodniejszym są specjalnie zamówione przez nas autokary wyjeżdżające bezpośrednio z Wrocławia (i Opola) dojeżdżające bezpośrednio do Białego Dunajca.
    Zapisy na autokar odbywają się przez formularz zapisowy na Obóz, wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję. Potem należy oczekiwać maila, w którym będą dalsze instrukcje.

  • Wrocław/Opole -> Kraków
    Ten odcinek najlepiej przejechać pociągiem, połączeń jest wiele i od niedawna pociągi jadą przyzwoicie szybko. Dostępnych jest też dużo połączeń autobusowych.


    Kraków -> Biały Dunajec
    Ten odcinek zalecamy pokonać autobusem (częste połączenia, o wiele szybciej). Jest wiele połączeń (co godzinę, a nawet co pół) z dworca PKS w Krakowie (RDA - Regionalny Dworzec Autobusowy). Znajduje się on tuż przy Dworcu Głównym PKP w Krakowie, schodami pod górę.  Docelowy przystanek w Białym Dunajcu zależy od wybranej chaty: 

    • przystanek "Biały Dunajec Kościół" - Góra Św. Anny,
    • przystanek "Biały Dunajec Urząd Gminy" - Wawrzyny, Horeb, Antoni, Most, Karmel, Maciejówka i Redemptor,
    • przystanek "Biały Dunajec Górny" - Przystań, Xaverianum, Dominik, Dach.
    Z Wrocławia i Opola do Zakopanego jeździ również FlixBus, ale bilety na niego szybko się rozchodzą i zwykle są droższe. Po przejeździe FlixBusem, do Białego Dunajca z Zakopanego lub Nowego Targu dotrzeć można prywatnym busem (które kursują często).

  • Musisz wcześniej ustalić z szefem chaty, czy znajdzie się dla Ciebie miejsce parkingowe, ponieważ większość chat ma ich tylko kilka. Zachęcamy też, żeby zaoferować wolne miejsce w samochodzie na naszej grupie dojazdowej!

  • Autostop, blablacar.pl i nasza grupa dojazdowa.
    Opcji na dotarcie jest wiele, bardzo dużo ludzi jedzie do Zakopanego każdego dnia, więc dla wytrwałych na pewno znajdzie się budżetowe wyjście.
    Zachęcamy do szukania dojazdu również na naszej grupie dojazdowej, która jest przeznaczona specjalnie dla uczestników Obozu szukających dojazdu lub mających wolne miejsce w samochodzie.

Jak się spakować na Obóz?